• BIP

Centrum Operacji Powietrznych - Dowództwo Komponentu Powietrznego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
16 września 2020
Astral Knight 20
Rusza Astral Knight 20 – wielonarodowe ćwiczenie Polski i Stanów Zjednoczonych wraz z krajami nadbałtyckimi

 Astral Knight 2020 to ćwiczenie sił powietrznych USA w Europie, które odbędzie się w dniach 17-25 września w Polsce, a także na Łotwie, Litwie i Estonii.
Jest  to wspólne, wielonarodowe ćwiczenie z udziałem lotników, żołnierzy  ze Stanów Zjednoczonych współpracujących z  armią z Polski, Łotwy, Litwy, Estonii i Szwecji.
  Astral Knight jest zintegrowanym ćwiczeniem w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Szkolenie będzie obejmowało połączenie operacji lotniczych, które będą wspomagane komputerowo. Samoloty uczestniczące  w ćwiczeniach to m.in. Air Force F-16 Fighting Falcons, F-15 Eagle, KC-135 Stratotanker, KC-10  Extender, E-3 Sentry i B-52 Stratofortress, a także polskie  F-16, SU-22 oraz śmigłowce Mi-17.
Armia USA planuje także wykorzystanie rakietowego systemu ziemia-powietrze PATRIOT.  Ćwiczenie ma na celu rozwinięcie i prowadzenie trwałej, regionalnej, zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej architektury, integrację dowodzenia i kontroli, koordynację i interoperacyjność zdolności powietrznych i lądowych.

 W środowisku, w którym nasi bliscy konkurenci szybko się rozwijają militarnie,  możliwości zagrożenia powietrznego i rakietowego ze strony nowych załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, niewidzialnych pocisków manewrujących, hipersonicznych pojazdów szybujących i zaawansowanych pocisków balistycznych, potrzeba zapewnienia naszej zintegrowanej obrony przeciwrakietowej jest kluczowa.

 Astral Knight 20 pozwoli przetestować zdolności dowodzenia misją razem z amerykańskimi siłami powietrznymi w Europie.

 


generuj pdf
go-up
Kontakt

Centrum Operacji Powietrznych - Dowództwo Komponentu Powietrznego
Kajakowa 8
02-800 Warszawa
tel. 261828200
fax. 261828214

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane